Tipy na výlet

Tipy na výlety, aneb co vše můžeme vidět z lodi, kam můžeme doplout či dojít????

Co uvidíme za jeden víkend?

- z Laviček na protilehlém břehu vidíme kemp Trhovky ( možnost koupání-tobogán, šlapadla…, hospůdky, stánky s občerstvením, dětské atrakce), pokud poplujeme směr zámek Orlík proti proudu Vltavy na levém břehu vidíme ">Vystrkov. Zde se nachází hotel Orlík-Vystrkov v překrásném přírodním prostředí na břehu Orlické přehrady. Rozsáhlý hotelový komplex tvoří hlavní budova hotelu, hotel Garni a hotelové vily, ideální pro individuální i skupinové pobyty. K dispozici hotelová restaurace, bar, salónek, terasa.Tradiční národní a evropská kuchyně.

- na protějším břehu Vltavy proti proudu se nacházíkemp Podskalí ( opět možnost občerstvení, večerní posezení, sportovní hřiště- tenis, volejbal, nohejbal….)

- stále proti proudu na stejném břehu kemp Radava a na protilehlém břehu Velký vír odtud se dostanete pěšky podél řeky až ke Schwarzenberské Hrobce.

Mezi kempem Velký vír a Orlíkem najdeme Yacht club Barandov

- Směrem proti proudu řeky po proplutí ohybu řeky vynoří krásná silueta zámku Orlík.

- Pokud nám bude vítr přát, po obeplutí zámku Orlíka se přiblížíme k nádhernému mostu přes řeku- Žďákovský most.

- Jaké památky a pamětihodnosti je možné v okolí kempů navštívit?

Například:

 

Tvrz Holešice a panský dvůr

Velké tvrziště po tvrzi založené zemany z Holešic v 2. pol. 14. st., v 16. století za Švamberků nahrazené dodnes dochovaným renesančním dvorem. Dochována celková dispozice s příkopy a valy a malá část zdiva hlavní budovy na centrálním pahorku.

 

Renesanční vrchnostenský dvůr z konce 16. st., nahrazující sousední starší tvrz, upravený na rekreační středisko s restaurací. Dochována celková dispozice s ohradní zdí a zajímavý štít obytné budovy s náročnou sgrafitovou výzdobou.

 

Torzo tvrze Voltýřov

Zbytky tvrze jsou málo znatelné. Tvrz je známa též jako "Buršův hrad". Jsou částečně znatelné příkopy, valy a stará studna. Příkop byl přeměněn na malý rybníček. Tvrz je připomínána ve 14. století, jak majetek rytíře Valtíře a zpustla v 16. století.

 

Zámek Orlík

Původně gotický hrad, později rozšířen renesančně. Po r. 1802, kdy vyhořel, byl obnoven Schwarzenbergy. V pol. 19. stol. novogoticky přestavěn.

zámek Orlík – nabízí také možnost vzhlédnout zámecký park, galerii dřevěných plastik, Schwarzenberskou hrobku

muzeum sladkovodních ryb

Žďákovský most

Žďákovský most překlenul vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou před necelými 40 lety. Vede po něm silnice z Milevska do Březnice. Pro turisty je dostupný několika stezkami či naučnou stezkou Zvíkov - Orlík.

"Onen Svět a Langova rozhledna

Dřevěná rozhledna na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje v nadmořské výšce 620 m na bočním vrcholu kopce Hrby nad obcí Lašovice vedle chaty Onen Svět.

 

 

Mapa levého břehu Vltavy: hráz- zámek Orlík-Žďákovský most

Mapa pravého břehu Vltavy: hráz- zámek Orlík-Žďákovský most: